Witaj w SP-QRP
Szukaj


Menu

 Główne
 Strona główna
 Szukaj
 Ankiety
 Wyślij artykuł
 Strony
 Dla początkujących
 Technika
 Ranking SP-QRP
 Minigiełda
 Zawody
 Recenzje sklepów
 Free QRP
 Forum
 Info
 Archiwum
 Tematy
 Statystyki
 Skrzynka kontaktowa
 Sponsorzy
 Użytkownicy SP-QRP.PL
 Cluster SP-QRP
 Zasoby
 Pliki
 Linki
 Galeria SP-QRP

Użytkownicy
Witaj, Anonimowy
Login
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: DL1ENZ
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2880

Na stronie:
Gości: 237
Użytkowników: 0
Razem: 237

Licznik
Otrzymaliśmy
24610846
odsłon strony od 08.06.2005

 
SP-QRP :: Zobacz temat - pasmo?
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

pasmo?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    SP-QRP Strona Główna -> Ogólne
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
SQ3XZ
Początkujący


Dołączył: Mar 21, 2010
Posty: 5

PostWysłany: Sro Mar 24, 2010 3:17 pm    Temat postu: pasmo? Odpowiedz z cytatem

Witam,
Od pewnego czasu uczę się telegrafii. Motywacją jest chęć pracy z małych prostych urządzeń QRP gdzieś z terenu. Mimo że do pierwszego QSO na CW jest jeszcze trochę czasu to chciał bym złożyć już jakieś urządzenie. Znalazłem fajny kit ale pojawił się problem. Kit jest jedno pasmowy i muszę podjąć decyzję które pasmo wybrać.

Jakie macie sugestie?

Faworytami plebiscytu są 7 i 14MHz.
14Mhz ze względu na:
1) otwarte w ciągu dnia
2) krótkie anteny
3) DXowe

7MHz: otwarte praktycznie jak całodobowy - 24h Wink
minusem 7Mhz jak dla mnie jest dłuższa antena

Z góry dziękuje za odpowiedzi
Adam
SQ3XZ
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sq2dyl
Site Admin
Site Admin


Dołączył: Jun 08, 2005
Posty: 101

PostWysłany: Sro Mar 24, 2010 8:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej!

Ja bym wybrał 7MHz. Jak sam zauważyłeś jest otwarte praktycznie cały dzień, a to jest plus przy wypadach w teren (nie musisz ograniczać się do określonej pory dnia).
Fakt, długość anteny jest większa, ale sądzę, że te 20m dla dipola zawsze się wygospodaruje. Możesz również pomyśleć o antenie skróconej, która będzie kompromisem, a dodatkowo da się wykorzystać na dwóch pasmach.

Np.:
http://www.sp-qrp.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=35
przerobić na 20/40m.

A może pasmo 10MHz? Typowo wąskopasmowe, bez kontestów (nie zaskoczą w terenie, bo czasami przy popularnych zawodach nie ma gdzie igły wcisnąć na paśmie Wink), a warunki podobne do tych z 7MHz.
No i krótsza antena Wink
_________________
Pozdrawiam
Lukasz, sq2dyl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
SQ3XZ
Początkujący


Dołączył: Mar 21, 2010
Posty: 5

PostWysłany: Czw Mar 25, 2010 8:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odpowiedz.
Czytałem gdzieś (chyba na tym forum) o plusach 10MHz i kontestach. Faktycznie jest to dobra propozycja. Jednak muszę to jeszcze przemyśleć. Jesteś kolejną osobą potwierdzającą wybór 7MHz. Co do anteny to będzie w tym przypadku dipol lub ampro połączona w dipol.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sp9vnm
QRP_Fan


Dołączył: Dec 07, 2008
Posty: 34

PostWysłany: Czw Mar 25, 2010 5:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Adamie, dylemat podobny do twojego miałem dwa lata temu. Zbadałem jak się sprawy mają na tyle na ile potrafiłem (raczej teoretycznie) i teraz mam pamiątkę w postaci jednopasmówki właśnie na 14MHz o problematycznej acz zwyżkującej wartości. Pasmo 20 m niby jest DXowe ale w zasadzie to dopiero będzie. Pytanie do ciebie - czy szukasz radia na "zaraz, niebawem" i uniwersalnego czy na później i bardziej zależnego od cyklu słonecznego.
Dlatego mój ranking to 80m i 40m. 7MHz zostało już omówione, dodam tylko, że jest to bardzo, bardzo fajne pasmo.
Jednak chciałem zainteresować Ciebie pasmem 3,5MHz, abyś go tak lekko nie porzucał. O propagacji sam zapewne wszystko wiesz, dla mnie (odmiennie niż dla Łukasza) zaletą 80 m są właśnie rozliczne zawody i inne imprezy, samych krajowych zawodów CW w kalendarzu PZK jest w skali roku około 60. (w tym QRP, Klucze sztorcowe i wiele innych a z ciekawych "imprez" np. spotkania eterowe na CW otwartym tekstem...). (krajowe zawody trwają zwykle krótko i nie są uciążliwe, mówi się, że jest to szkolne pasmo, ponadto wszystkie te imprezy, to nie jest przypadek a wykorzystanie właściwości pasma, może szkoda się od tego odcinać).
Adamie zapoznaj się z kalendarzem PZK a ponadto przed podjęciem ostatecznej decyzji posłuchaj u kogoś znajomego tych typowanych pasm. Natomiast trudność w terenie montażu anten, które wchodzą w rachubę jest podobna i można sobie poradzić w każdym wypadku.
72!
Jerzy SP9VNM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
SQ3XZ
Początkujący


Dołączył: Mar 21, 2010
Posty: 5

PostWysłany: Pią Mar 26, 2010 8:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Jerzy,
nie skreślam 80m. Z domu na pewno będę pracował na tym paśmie i tak jak piszesz to będzie moje szkoleniowe pasmo. Już wcześniej zrobiłem wywiad na stronie PZK odnośnie zawodów. Jednak chodzi mi o pasmo na którym mogę pracować podczas wycieczki rowerowej, podczas wycieczki pieszej w jakieś dziwne miejsce itp. 80m w tym przypadku odpada.
Słucham tych pasm które biorę pod uwagę i jest to co prawda słuchanie typu "coś słyszę ale nie ma pojęcia co" to jednak daję jakieś pojęcie o zachowaniu tych pasm.

Na chwilę obecną jestem zdecydowany na 40m i urządzenie SW.
Myślę jeszcze nad RockMitem na 30m lub 80m. Dam wam znać co ostatecznie zamówiłem.

Dzięki za odpowiedzi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sq2dyl
Site Admin
Site Admin


Dołączył: Jun 08, 2005
Posty: 101

PostWysłany: Pią Mar 26, 2010 1:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej!

Jurku, Adam na początku dał pod rozwagę dwa pasma 40m i 20m dlatego celowo nie pisałem o 80m. Na 40m i 20m praktycznie nie ma zawodów krajowych, a jak są liczące się międzynarodowe to sam wiesz jak wygląda pasmo Smile

Ja też uwielbiam zabawę w różnego rodzaju konkursach/zawodach na 80m i tylko na cw. Jednak na wypady poza miasto, to pasmo jest średnie, chyba, że chcemy jechać w teren wcześnie rano lub na nockę Wink)))

Co do kitów SW - są naprawdę w przystępnej cenie, więc można pokusić się o zbudowanie dwóch Wink
_________________
Pozdrawiam
Lukasz, sq2dyl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sp9vnm
QRP_Fan


Dołączył: Dec 07, 2008
Posty: 34

PostWysłany: Pią Mar 26, 2010 4:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Łukasz, wszystko się zgadza tyle, że ja zdanie "Faworytami plebiscytu są 7 i 14MHz" potraktowałem nie jako ścisłą alternatywę lecz jednak jako sprawę dyskusyjną. Zresztą w tym kontekście Ty także nie powinieneś proponować Adamowi 10MHz Laughing Very Happy

(no i wyjazdy kojarzą mi się z wypadami od piątku do niedzieli.... Wink Embarassed )

72!
Jerzy SP9VNM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sq2dyl
Site Admin
Site Admin


Dołączył: Jun 08, 2005
Posty: 101

PostWysłany: Sob Mar 27, 2010 2:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hi,hi... w sumie racja Wink

Adam musi iść na kompromis, a mój typ w tym przypadku to zdecydowanie 7MHz.
_________________
Pozdrawiam
Lukasz, sq2dyl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
SQ9GEH
QRP_Fan


Dołączył: Nov 07, 2008
Posty: 71

PostWysłany: Nie Mar 28, 2010 7:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="sq2dyl"]Hi,hi... w sumie racja Wink

Adam musi iść na kompromis, a mój typ w tym przypadku to zdecydowanie 7MHz.[/quote]

moim też

Z osłuchu pasm 10 i 7 to na tym drugim jest więcej stacji a to daje większą możliwość zrobienia łączności
_________________
Wracałem sobie wczoraj pieszo z pracy do domu i koleś wbijający na dachu gwoździe nazwał mnie 'małym paranoidalnym dziwakiem'... Kodem Morse'a.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
SQ3XZ
Początkujący


Dołączył: Mar 21, 2010
Posty: 5

PostWysłany: Nie Mar 28, 2010 9:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedzi.
Ostatecznie zamówię SW40 i RockMite30.
RockMite na 10MHz jest swego rodzaju eksperymentem. Jest prostszy do złożenia niż kit SW - będzie na rozgrzewkę. Pasmo 30m jako pasmo na którym nigdy wcześniej nie pracowałem a dość dużo pozytywnych opinii znalazłem.

Nasuwa się jeszcze pytanie czemu wszystkie krajowe zawody są organizowane na 80m? Jest jakieś logiczne wyjaśnienie czy po prostu "bo tak"?
_________________
73!
Adam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
SQ9GEH
QRP_Fan


Dołączył: Nov 07, 2008
Posty: 71

PostWysłany: Pon Mar 29, 2010 8:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bo określenie bo tak jest jest z gatunku uniwersalnych jak ktoś nie wie co odpowiedzieć. Jest to podobne do podpowiedzi ten typ tak ma

a tak poważnie to mam to związek z propagacją i to ze pasmo jest ładnie otwarte na kraj cały rok.
_________________
Wracałem sobie wczoraj pieszo z pracy do domu i koleś wbijający na dachu gwoździe nazwał mnie 'małym paranoidalnym dziwakiem'... Kodem Morse'a.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
sq2dyl
Site Admin
Site Admin


Dołączył: Jun 08, 2005
Posty: 101

PostWysłany: Sro Mar 31, 2010 7:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dziękuję za odpowiedzi.
Ostatecznie zamówię SW40 i RockMite30.
RockMite na 10MHz jest swego rodzaju eksperymentem. Jest prostszy do złożenia niż kit SW - będzie na rozgrzewkę. Pasmo 30m jako pasmo na którym nigdy wcześniej nie pracowałem a dość dużo pozytywnych opinii znalazłem.


Gdybyś miał ochotę, to zdaj relację z montażu i uruchomienia tych układów. O ile SW40 był opisywany w ŚR, a egzemplarze były na Warsztatach SP-QRP w Burzeninie, o tyle RockMite chyba będzie "nowością" na naszym forum Smile
Możesz śmiało założyć nowy wątek w dziale technika i opisać swoje przygody.

Cytat:

Nasuwa się jeszcze pytanie czemu wszystkie krajowe zawody są organizowane na 80m? Jest jakieś logiczne wyjaśnienie czy po prostu "bo tak"?


Bo tak Wink
A na poważnie to Bogusław słusznie odpowiedział - kwestia propagacji. Chciałbym zobaczyć zawody krajowe na 14MHz Wink Chyba tylko "góry" z "morzem" by pogadały.
_________________
Pozdrawiam
Lukasz, sq2dyl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
SQ3XZ
Początkujący


Dołączył: Mar 21, 2010
Posty: 5

PostWysłany: Sro Mar 31, 2010 1:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rockmite pójdzie na pierwszy ogień. Problem w tym że nie mam wystarczającej wiedzy technicznej aby to opisać tak jak powinno być. Mogę jedynie opisać jak operacja wyglądała z punktu widzenia kogoś kto pierwszy raz będzie składał TRXa. Jeśli kogoś będzie to interesować to nie ma problemu. Jest duże prawdopodobieństwo że przyjedziemy razem na warsztaty - sprawdziłem odległość i jest to 20 km więcej niż dziennie robię do pracy Wink

Co do zawodów i pasm. Kilka lat temu jak zaczynałem interesować się naszym hobby to pracowałem na stacji klubowej i okolicznościowej w zawodach na 7MHzach. Dla tego zapytałem bo jak dla mnie to jest to właśnie "bo tak".
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sq2dyl
Site Admin
Site Admin


Dołączył: Jun 08, 2005
Posty: 101

PostWysłany: Sro Mar 31, 2010 1:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Rockmite pójdzie na pierwszy ogień. Problem w tym że nie mam wystarczającej wiedzy technicznej aby to opisać tak jak powinno być. Mogę jedynie opisać jak operacja wyglądała z punktu widzenia kogoś kto pierwszy raz będzie składał TRXa.


Dokładnie o coś takiego mi chodzi. Cenne będą doświadczenia osoby, która montuje trx pierwszy raz.

Cytat:

Jest duże prawdopodobieństwo że przyjedziemy razem na warsztaty - sprawdziłem odległość i jest to 20 km więcej niż dziennie robię do pracy Wink


Zapraszamy! Smile Miejsce moim zdaniem jest dobre, a ceny nie powalają. Są warunki do rozwieszenia anten (drzewa), duży parking, ogrodzony teren, etc.

Cytat:

Co do zawodów i pasm. Kilka lat temu jak zaczynałem interesować się naszym hobby to pracowałem na stacji klubowej i okolicznościowej w zawodach na 7MHzach. Dla tego zapytałem bo jak dla mnie to jest to właśnie "bo tak".


Jeżeli chodzi o zawody krajowe, to chyba tylko "Dni Morza" są na 80m i 40m, a reszta tylko na 80m.
_________________
Pozdrawiam
Lukasz, sq2dyl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
SQ9GEH
QRP_Fan


Dołączył: Nov 07, 2008
Posty: 71

PostWysłany: Sro Mar 31, 2010 7:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Posłuchałem sobie trochę w święta i w sumie na 7 MHz jest więcej stacji. Ale z drugiej strony na 10 ciekawsze i mniejszy pile-up


Cytat:
Jeżeli chodzi o zawody krajowe, to chyba tylko "Dni Morza" są na 80m i 40m, a reszta tylko na 80m.


Może czas to zmienić i zrobić zawody QRP w 2 turach czyli 80 a potem 40

Przepraszam ze tak zmieniam temat ale może warto pomyśleć
_________________
Wracałem sobie wczoraj pieszo z pracy do domu i koleś wbijający na dachu gwoździe nazwał mnie 'małym paranoidalnym dziwakiem'... Kodem Morse'a.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    SP-QRP Strona Główna -> Ogólne Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


SP-QRP.PL
SP-QRP.PL
Tworzenie strony: 0.05 sekund