Transceiver z bezpośrednią przemianą.
Data: 18-01-2010 o godz. 11:33:06
Temat: Technika


Witam!

Na spotkaniu w Burzeninie prezentowany był odbiornik SDR. Idąc tym tropem zainteresowałem się mieszaczem cyfrowym w tym rozwiązaniu i tak trafiłem na grupę home made sp gdzie opisano kilka ciekawych konstrukcji urządzeń DC (direct conversion).
Ponieważ zrobiłem kiedyś układ DDS (tiny DDS http://lx-net.pl/hr/dds/tiny_dds.html ) to dorobiłem do niego całą resztę i tak powstał transceiver DC01: http://lx-net.pl/hr/dc01/dc01.html Zapraszam do lektury, chętnie wyjaśnię szczegóły tego rozwiązania lub wymienię doświadczenia z konstrukcji i budowy.

W chwili obecnej odbiornik działa od 0 do 16MHz, nadajnik testowałem tylko na 3.5 zarówno fonią jak i na cw robiąc łączności z całą Europą moca ok. 1W w antenie.

Konstrukcja wykorzystująca mieszacz cyfrowy Tayloe wymaga heterodyny 4 krotnie wyższej niż częstotliwość odbieranego sygnału. Aby więc objąć wszystkie pasma trzeba mieć heterodynę do 120 MHz. Mnie udało się zastosować rozwiązanie z transceivera QRP2004 gdzie częstotliwość heterodyny obniżona jest dwukrotnie. Dzięki temu mój Tiny DDS, po lekkim tunningu, może działać do pasma 14MHz włącznie. Największym zaskoczeniem dla mnie był fakt, że odbiornik może pracować bez jednej cewki lub obwodu rezonansowego a pełne kształtowanie sygnału odbywa się w torach małej częstotliwości. L.J.

Artykuł jest z SP-QRP
http://www.sp-qrp.pl/

Adres tego artykułu to:
http://www.sp-qrp.pl//modules.php?name=News&file=article&sid=255