Witaj w SP-QRP
Szukaj


Menu

 Główne
 Strona główna
 Szukaj
 Ankiety
 Wyślij artykuł
 Strony
 Dla początkujących
 Technika
 Ranking SP-QRP
 Minigiełda
 Zawody
 Recenzje sklepów
 Free QRP
 Forum
 Info
 Archiwum
 Tematy
 Statystyki
 Skrzynka kontaktowa
 Sponsorzy
 Użytkownicy SP-QRP.PL
 Cluster SP-QRP
 Zasoby
 Pliki
 Linki
 Galeria SP-QRP

Użytkownicy
Witaj, Anonimowy
Login
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: DL1ENZ
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2880

Na stronie:
Gości: 205
Użytkowników: 0
Razem: 205

Licznik
Otrzymaliśmy
24609924
odsłon strony od 08.06.2005

 
SP-QRP :: Zobacz temat - TRX Antek
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

TRX Antek
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    SP-QRP Strona Główna -> Technika
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
mleczarz
Zainteresowany


Dołączył: Jan 22, 2006
Posty: 17

PostWysłany: Pią Lip 02, 2010 4:55 pm    Temat postu: TRX Antek Odpowiedz z cytatem

Jako że ten TRX dla wielu jest "płachtą na byka" a ja jestem ponoć uparty, pragnę wiedzy i wyzwania podjąłem się budowy. Po nicku większość może się zorientować że nie mam jeszcze licencji i buduje swoje pierwsze radio. Jeśli była by wola forum będe zamieszczał raporty i zdjęcia z postępującej budowy. Sporo już zrobione kilka problemów czeka na swoje rozwiązania.
Jak na razie mam pytania do szanownych Kolegów:
1. Ile ma wynosić częstotliwość BFO dla USB a ile dla LSB (kwarc 6MHz)
2. Warikapy zamiast agregatu do strojenia czy to dobry pomysł bo na razie taką koncepcję realizuje
3. Czy można wywalić całe filtry pasmowe i wstawić tylko jeden potrójny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
SQ7HJB
QRP_Fan


Dołączył: Aug 02, 2005
Posty: 31
Skąd: Huta Dłutowska

PostWysłany: Sob Lip 03, 2010 6:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Odkurzyłem dokumentacja "Antka".
1. Jest to urządzenie 1 pasmowe czyli BFO dla LSB około 5.9998MHz
2. VCO to moim zdaniem dobry pomysł
3. Sprecyzuj "całe filtry pasmowe" - na schemacie L1 do L3 wraz z C1 do
C4 to filtr dolnoprzepustowy a L4 do L6 z C20 i C22 to filtr pasmowy.

W sieci jest kilka opisów uruchomienia tego trx-a.
Powodzenia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
mleczarz
Zainteresowany


Dołączył: Jan 22, 2006
Posty: 17

PostWysłany: Sob Lip 03, 2010 9:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Więc co do filtórw pasmowych to wywalam wszystko co jest bo dorwać te układu 7x7 to nie takie proste. Chcę zastosować 3 równoległe układy LC sprzęgane kondensatorami. Taki wynalazek opisało EDW w jednym z numerów (Filtry pasmowe KF). Wszystkie cewki które się da robię w TRX powietrzne (VFO już taką ma a pływa że szkoda gadać ale myśle że FLL załatwi sprawę)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sp2qca
Zainteresowany


Dołączył: Jun 19, 2005
Posty: 26

PostWysłany: Sob Lip 03, 2010 1:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

- warikapy: OK
- filtry 7x7: mozesz zastapic czymkolwiek byle byly 2 sekcje (a najlepiej 3).
przez sekcję rozumiem 1 kondensator i 1 cewkę nastrojoną na dane pasmo.
NIE wliczam w sekcję obwodów sprzegających.
Nie mam pod reka schematu wiec nie wiem jak to zostalo zrobione ale
pamietaj o dopasowaniu sie do 1,5 kOhm impedancji wejsciowej NE.
Typowe filtry mają 50 ohm - jak to razem polaczysz to prawie nic nie uslyszysz. Dobrze to rozwiazal SP9MRN w swoim radiu nasłuchowca.
- jak VFO Ci pływa to pętla może nie pomóc: bedzie przeskakiwać na kolejne 'prążki'. Ustabilizuj bardziej VFO a dopiero potem zrób pętlę.
Napisz jaką masz cewke: jak powietrzna to drut 1,5mm lub grubszy i
najlepiej sprebrzony. Jak na rdzeniu to najlepiej material 6. drut w izolacji jedwabnej (jak masz) a juz na pewno nawijanie bardzo powoli i tak mocno
zeby palce bolaly na koniec. Jak nie bolą - za slaby był naciąg.
Kondensator(y) przy cewce VFO zrob ze 2-4 rownolegle, jeden z czarną kropką (janwiększy) a pozostałe rózne: styrofleks (srebrny nawijany foliowy) i z różnymi kropkami: np. pomaranczowa.

pozdrowienia
Artur sp2qca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mleczarz
Zainteresowany


Dołączył: Jan 22, 2006
Posty: 17

PostWysłany: Sob Lip 03, 2010 1:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobra przewine jakieś 7x7 lub co znajdę w pudle z gratami. Cewka powietrzna drut przypadkowy z kabla alarmowego tak na próbę rdzeń zrobiony z plastiku z którego była tulejka dystansowa do anteny siatkowej bo to było pod ręką. Przewinę na grubszy drut, w planach mam też zmodyfikować zasilanie warikapów przez regulowany stabilizator a nie bezpośrednio z potencjometru.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sp2qca
Zainteresowany


Dołączył: Jun 19, 2005
Posty: 26

PostWysłany: Nie Lip 04, 2010 12:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Warikapy w VFO MUSZĄ być zasilane napieciem dobrze stabilizowanym i lepiej jesli to oddzielny stabilizator od głównego , oraz jeśli jest po tym głównym, np. najpierw 12V dla calego trx-a a vfo po tym stabilizatorze i np. na 9 lub 10 V.

Drut do vfo ni epowinien być przypadkowy: najlepiej bez otuliny.
Drut w emalii, w izolacji jedwabnej lub linka na wcz (lica lub posrebrzana linka) lub rut srebrzony - kable elektro-AGD sie nie nadają.

Swoja cewke nawijalem drutem srebrzonym 2,5 mm - nawinalem ja
na pręcie fi ok 10mm ale ciezko bylo ja zdjac - pewnie pomogloby gdybym go najpierw naoiliwił. Ciężko było nawijać, cewka była duża ale vfo bylo od razu stabilne - bez dobierania kondensatorów (od razu dałem z czarna kropką na obudowie).
Dobierajac kondensatory można bardzo ustabilizować vfo - łatwiej to osiagnac jak jest ich kilka.


pozdrowienia
Artur sp2qca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mleczarz
Zainteresowany


Dołączył: Jan 22, 2006
Posty: 17

PostWysłany: Nie Lip 04, 2010 9:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W ramach stabilizacji VFO przewinąłem cewkę z powietrznej na rdzeń 7x7 jakiś 4XX. Trochę się poprawiło. Muszę jeszcze powalczyć z kondensatorami i wywalić jedną bb105 bo są dwie i chyba wymień kondesator przy diodzie bo na razie za szeroko stroi mi VFO. I chyba zaczne walczyć z filtrami pasmowymi ale zanim do tego dojdzie wcześniej chyba muszę zmajstrować jakieś proste TDO do strojenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sp2qca
Zainteresowany


Dołączył: Jun 19, 2005
Posty: 26

PostWysłany: Pon Lip 05, 2010 7:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lepszy od cewki 7x7 bedzie rdzen T37-6 lub T50-6 (T68-6 też, jesli masz miejsce). Im grubszy drut tym lepiej.


Jesli wyslesz mi kopertę zwrotną zaadresowaną do siebie + znaczki - wysle Ci drut 0,2 w izolacji jedwabnej, który powinien poprawić stabilność vfo.

pozdrowienia
Artur sp2qca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mleczarz
Zainteresowany


Dołączył: Jan 22, 2006
Posty: 17

PostWysłany: Pon Lip 05, 2010 5:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drutu u mnie dostatek w pełnym wagomiarze bo zostały spadki po warsztacie przezwajania silników. Z racji braków wiedzy prosiłbym o pomoc przy liczeniu obwodów wejściowych w odbiornikach. Jakie wzory i tak dalej bo moje próby przy mocno odbiegającym od technicznego wykształceniu dają kiepskie wyniki. Patrzyłem na układ wejściowy DIgiRex-a i zastanawiam się czy go nie skopiować lub układów wejściowych SQ9GL. Otwarta też jest kwestia anteny LW czy ramowa SM0VPO? Mam też schemat jakiejś ramowej z przedwzmacniaczem z EE.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sp2qca
Zainteresowany


Dołączył: Jun 19, 2005
Posty: 26

PostWysłany: Wto Lip 06, 2010 8:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czesc,

skoro wspomniales o braku wiedzy to zastanawiam sie czy to podejscie (zmiany w układzie) nie jest jednak zbyt ambitne.
To wcale nie jest takie proste zbudowanie trx-a który dobrze odbiera a nadajnik sie nie wzbudza.
Wiele czynnikow gra tu role: wiedza, doswiadczenie a takze bardzo wazne jest wyposazenie warsztatowe.
Nic nie pisales wiec nie wiem czy masz oscyloskop i np. NWT7 (o mierniku uniwersalnym nie wspominam) ???
Te dwa przyrzady są bardzo przydatne do tego aby radio "zagralo" dobrze.

Mozna spróbować stroić odbiornik na słuch ale np. przy paśmie 80m w zasadzie niemozliwe jest na sluch
zestrojenie obwodów tak, by odbierac dobrze od 3,5 do 3,8 MHz. W efekcie bez np. VNA czy NWT7,
nawet dobre radio zrobione na słuch to będzie jak dobry samochód z dwoma biegami - jedynką i dwójką.
Nawet trzymanie się bardzo ściśle wartości elementów w filtrze pasmowym nie zapewnia sukcesu, chocby dlatego
ze po lutowaniu kondensatory zmieniają pojemność. A drobne różnice rzędu 1-2pF w kondensatorach między
obwodami LC może znacznie zmienic charakterystykę krzywej.


Moja rada (poparta nauką na własnych błędach!!!) - jeśli nie masz doświadczenia to nie zmieniaj
układu oryginalnego - a przynajmniej w 1-szym podejściu. Jeśli układ zadziała - wtedy dopiero podejmij próbę
jak już koniecznie musisz. W torze trx-a można łatwo zepsuć sygnał w wielu miejscach, a rzadko które
układy można łączyć ze sobą jak klocki - po prostu wiele jest kryteriów które trzeba brać pod uwagę
aby całość była na dobrym poziomie.



pozdrowienia
Artur sp2qca

ps. prawie każda antena drutowa dłuższa niż (powiedzmy) 20m będzie lepsza niż antena aktywna.
Ale dobrze wiem jak to jest z antenami - warunki lokalowe są b. różne jak i sąsiedzi Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mleczarz
Zainteresowany


Dołączył: Jan 22, 2006
Posty: 17

PostWysłany: Wto Lip 06, 2010 12:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oscyloskop jest do 14MHz. Generator też się znajdzie, mierniki uniewrsalne też są kilka różnych. Od strony warsztatowej źle nie stoję. A co do wiedzy chodziło mi z jakich wzorów korzystać do liczenia filtru. W oryginale są obwody bodaj 127 7x7, dostać takie cuda jest ciężko a jeśli wyciągne jakieś puszki ze sprzętu RTV dobrze by mi było wiedzieć jakie ewentualnie parametry mam osiągnąć przy przewijaniu. Nie koniecznie takie jak w tych 7x7 bo to mam sprawdzone w katalogu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mleczarz
Zainteresowany


Dołączył: Jan 22, 2006
Posty: 17

PostWysłany: Czw Lip 15, 2010 8:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po małej przerwie w pracach nad Antkiem mały raport co i jak się dzieje.
1. Dzisiaj zawiesiłem antenę LW ok. 19m i podłączyłem werję płytkową poza obudową i działa. Piszczy, trzeszczy, sygnał SSB tragiczny ale DZIAŁA!!! Jaka to frajda z pierwszego radia. Słyszłaem kogoś z SP8 a sam jestem z SP7 więc nie najgorzej dodam że test ok. 16.
Co zostało do zrobienia:
1. BFO bo ma trochę dziwnie 5.9968 i to po ciągnięciu kwarcem w górę więc do wymiany pójdzie rezonator.
2. Pływające VFO, ale po stabilizacji napięcia na warikapach jest nienajgorzej ale może być lepiej.
3. Obudowa zrobiona tak w 60%
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lotpe4
Początkujący


Dołączył: Aug 22, 2007
Posty: 5

PostWysłany: Nie Sty 01, 2012 10:01 pm    Temat postu: Pytanie Odpowiedz z cytatem

Jamam nastepujace pytanie odnosnie tego BFo umnie sa kwarce 8.6640MHZ czy to dobre niewiem ale mam taki problem zradiem bo mi sie grzeje lm387 ten maly od foni radio gra bardzo cicho iniewiem co jest prosze opomoc.Przepraszam za bledy??? Embarassed
_________________
SQ8MXL
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mleczarz
Zainteresowany


Dołączył: Jan 22, 2006
Posty: 17

PostWysłany: Nie Sty 01, 2012 10:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakie kwarce w filtrze taki w BFO. Masz prawdopodobnie późniejszą wersję z generatorem VXO zamiast VFO. Co do LM386 sprawdź w poszukiwaniu zwarć dookoła i czy wszystko jest poprawnie zmontowane.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sq7ovv
Początkujący


Dołączył: Jul 14, 2010
Posty: 7

PostWysłany: Sob Sty 07, 2012 8:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro scalak m.cz. się grzeje, to może być wzbudzony. Trzeba zablokować zasilanie (noga 6 scalaka) oraz wejście (noga 3) kondensatorami 100nF do masy. Oczywiście najpierw sprawdzić lutowania i czy nie ma zwarć...

Pozdrówka
Kuba
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    SP-QRP Strona Główna -> Technika Wszystkie czasy w strefie
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


SP-QRP.PL
SP-QRP.PL
Tworzenie strony: 0.06 sekund