Środowisko Arduino (gotowe moduły oraz mnogość dostępnych kodów) daje możliwość w szybki sposób zbudowania własnych urządzeń, które każdy z konstruktorów może dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.
Na łamach SP-QPR.PL opisywaliśmy już inne projekty Janusza SP8MCE - teraz zachęcamy do lektury prezentacji Generatora sygnałowego od 1 do 160MHZ zbudowanego z wykorzystaniem Arduino.
Układ powstał na bazie gotowego modułu SI5351a, a sterowanie odbywa się z płytki Arduino Nano.
Dzięki zastosowaniu stosunkowo dużego wyświetlacza TFT o rozdzielczości 240x320 punktów, wszystkie podstawowe parametry pracy generatora prezentowane są w czytelny sposób. Funkcje wybierane są przy użyciu enkodera i sześciu przycisków.
Krótka charakterystyka układu:
Cały zakres częstotliwości został podzielony na banki po 20MHz w każdym banku można zapamiętać wprowadzoną częstotliwość. Jest ona pamiętana mimo wyłączenia zasilania.
Dla potrzeb autora powielony został ostatni wycinek 140MHz – 159MHz.
Kroki przestrajania to 10Hz, 100Hz, 1KHz, 10KHz, 100KHz, 1MHz.
Generator posiada przełączane tłumiki 00dB, 10dB, 20dB, 30dB.
W związku z tym, że stabilność generatora wzorcowego 25MHz zainstalowanego na płytce SI5351a okazała się bardzo mała zastosowana została stabilizacja temperatury co w znaczący sposób poprawiło ten parametr.
Tak prezentuje się wyświetlacz i wybrane ustawienia:
Szczegóły konstrukcji mechanicznej przedstawiają poniższe fotografie:
Generator powstał dzięki informacjom zawartym w kodach SP9DSP, JA2NAD, JA2GQP,W3PM, SQ9NJE, Hansa Summersa i wielu innych.
Podczas uruchamiania układu konieczna może okazać się korekta częstotliwości. Autor proponuję postępować według instrukcji:
Niezbędny przyrząd pomiarowy to dokładny miernik częstotliwości.
1. Ustawiamy częstotliwość generatora np.: 100 000 000 Hz.
2. Po włączeniu generatora odczekujemy około 10 minut w celu ustabilizowania się temperatury generatora kwarcowego 25MHz DDS SI5351a.
3. Jako że, poziom sygnału z DDS jest wysoki włączamy tłumik 30dB.
4. Łączymy wyjście generatora z wejściem miernika częstotliwości i sprawdzamy jaki mamy błąd odczytu w stosunku do zadeklarowanej częstotliwości generatora.
5. Jeżeli błąd częstotliwości jest zbyt duży korygujemy częstotliwości programowo
w pliku si5351a.h znajduje się on w folderze plików GEN_SYG otwieramy GEN_SYG Arduino file. Po otworzeniu. Po prawej stronie GEN_SYG jest nie podświetlona zakładka si5351a.h klikamy zakładkę lewym klawiszem myszy co spowoduje otworzenie jego zawartości. Szukamy linię 33 lub #define XTAL_FREQ
Linia 33 = #define XTAL_FREQ 24999680 i tu powinno być 25000000
jest to nasza częstotliwość wzorcowa. Tu dokonujemy korekty częstotliwości w celu uzyskania zadawalających wyników. Wpisana wartość 24999680 jest moją wartością po korekcie.
6. Każda korekta musi zostać wgrana do arduino.
7. Płytka arduino generatora powinna być na czas wprowadzania korekty podłączona do komputera z jedną uwagą. Generator musi być w tym czasie zasilany z własnego źródła zasilania.
Komplet danych, czyli schemat, wsady, biblioteka, widok płytki, itp, dostępne są w dziale Pliki -> Projekty -> DDS
Prawa autorskie © SP-QRP Wszystkie prawa zastrzeżone.