Witaj w SP-QRP
Szukaj


Menu

 Główne
 Strona główna
 Szukaj
 Ankiety
 Wyślij artykuł
 Strony
 Dla początkujących
 Technika
 Ranking SP-QRP
 Minigiełda
 Zawody
 Recenzje sklepów
 Free QRP
 Forum
 Info
 Archiwum
 Tematy
 Statystyki
 Skrzynka kontaktowa
 Sponsorzy
 Użytkownicy SP-QRP.PL
 Cluster SP-QRP
 Zasoby
 Pliki
 Linki
 Galeria SP-QRP

Użytkownicy
Witaj, Anonimowy
Login
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: DL1ENZ
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2880

Na stronie:
Gości: 152
Użytkowników: 0
Razem: 152

Licznik
Otrzymaliśmy
25557803
odsłon strony od 08.06.2005

 
Sterownik przełącznika antenowego - Arduino
Dostępne na rynku gotowe i stosunkowo tanie moduły zachęcają do budowy urządzeń, które usprawniają codzienną pracę przy radiostacjach. Jednym z takich projektów jest sterownik do przełącznika antenowego opracowany przez Janusza SP8MCE.


Zadaniem sterownika jest wysyłanie sygnałów do przełączników antenowych, a dzięki zastosowaniu wyświetlacza LCD czytelnie prezentuje wybraną antenę.Urządzenie zbudowane jest z wykorzystaniem: modułu zgodnego z Arduino Nano, modułu I2C na układzie PCF8574A oraz wyświetlacza LCD 2x16.

Płytka została zaprojektowana pod przekaźniki Matsushita HD1-M-DC12V AG4013 oraz elementy przewlekane, co sprawiło, że można ją bez problemu wykonać metodą "żelazkową".Poniżej zaprezentowany jest rozkład modułów na płytce.Pliki z rysunkami są dostępne z materiałami dotyczącymi projektu: Pliki -> Projekty -> Anteny

Sam schemat elektryczny jest dosyć prosty, a jak to w układach z mikrokontrolerem, najważniejszym elementem jest oprogramowanie. Autor rozwiązania przygotował listing dla Arduino i w treści zawarł opis poszczególnych funkcji i zmiennych, który pozwoli łatwiej zapoznać się z programem i dostosować go do indywidualnych potrzeb.W dalszej części artykułu zaprezentowaną są szczegóły montażu oraz link do pełnego listingu programu. Kolejne zdjęcia prezentują sposób montażu poszczególnych modułów w prototypie.W dziale Pliki -> Projekty -> Anteny jest zamieszczone archiwum z opisem gdzie i co można zmienić w zależności od posiadanych systemów antenowych ( nazewnictwa ) oraz potrzeb. W komplecie są również: widok ścieżek do "prasowanki", oraz wsad do Arduino.


Aktualizacja 08.10.2019: Dostępny jest do pobrania uaktualniony wsad do Arduino: Pliki -> Projekty -> Anteny

W powyższej wersji dodana została pamięć ostatnich ustawień przełącznika - po włączeniu zasilania układ "pamięta" ostatnie ustawienia.

Prawa autorskie © SP-QRP Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2018-11-30 (8274 odsłon)

[ Wróć ]


SP-QRP.PL
SP-QRP.PL
Tworzenie strony: 0.04 sekund