Opisany miernik częstotliwości został opracowany przez DL5NEG. Schemat oraz wsad do procesora zostały pobrane ze strony autora.
17.03.2009
Marek SQ7HJB podesłał dodatkowe materiały związane z miernikiem:
- pcb do miernika częstotliwości w/g DL5NEG w wersji do termotransferu,
- schemat z naniesionymi zmianami,
- schemat przedwzmacniacza,
- zrzut ekranu przedstawiający wszystkie zwory na pcb,
- schemat montażowy
Do wykonania układu zachęciła mnie dobra rozdzielczość, bezpośredni pomiar do 70MHz, oraz możliwość dołączenia preskalera. Co podnosi zakres mierzonych częstotliwości do Ghz.
Można stosować stopień podziału:
64 - rozdzielczość 1 kHz
128 - rozdzielczość 1kHz
640 - rozdzielczość 10 kHz
1000 - rozdzielczość 10kHz
Bez preskalera rozdzielczość wynosi 10Hz a maksymalna częstotliwość to ponad 70 Mhz. Zaleta jest także nisk cena zastosowanych elementów. Ponieważ chciałem tylko sprawdzić opisany miernik płytkę wykonałem najprostszym możliwym sposobem. Nie jest elegancka ale zaoszczędziłem w ten sposób dużo czasu potrzebnego do profesjonalnego wykonania pcb.
Po dokładnym sprawdzeniu wszystkich połączeń rozpocząłęm montaż elementów.
Jak widać na zdjęciach to zaledwie 4 układy scalone i kilka elementów dyskretnych przy generatorze kwarcowym. Jeszcze raz sprawdzenie wyrywkowe polączeń. Wszystko jest OK więc podłączam zasilanie i programator do Atmega16. Mikrokontroler przedstawił się, a programowanie i ustawienie fusebitów przebiegło bez problemów. Pierwszy zrzut ekranu to fuse bity z nowej Atmegi, a drugi to już Atmega po zaprogramowaniu.
Można CKOPT ustawić na 0. Zwięszy się amplituda generatora kwarcowego. Wzrośnie również niewiele pobór prądu.
Układ wystartował bez problemów. Pierwszy ekran powitalny a drugi to miernik bez podania sygnału. Po lewj stronie wiadać wybrany aktualnie stopień podziału.
Jeszcze jedna fotka tym razem wybrany podział przez 64. Na następnej fotce podany sygnał z generatora kwarcowego(podział :1).
Pozostało jeszcze sprawdzić od ilu Hz mierzy. Można również dodać prosty wzmacniacz w celu podniesienia czułości oraz preskaler. Najprostszy i w miare tani SAB6456 powinien pozwolić na pomiar częstotliwości do około 1,3GHz.
W miarę możliwości postaram się sprawdzić miernik z preskalerem a wszystko opiszę na stronie. Zrobię również prosty wzmacniacz na wejściu. Jeszcze jeden test bedzie dotyczył zastosowania na wejściu układu 74LVC00. Może to podniesie częstotliowść mierzoną bezpośrednio. Trzeba bedzie obniżyć napięcie zasilania dla tego scalaka do 3,6V.
Pobierz wsad dla Atmega16 (strona SP-QRP.PL)
Pobierz wsad dla Atmega16 (strona sq7hjb i sq7iqe)
Marek, SQ7HJB
Prawa autorskie © SP-QRP Wszystkie prawa zastrzeżone.