Homodyna kontra superheterodyna
w konstrukcjach krótkofalarskich.
Opis układu transceivera homodynowo-fazowego DOB-80 w wersji SP9LVZ.
Pod nazwą „homodyna” lub poprawniej „odbiornik homodynowy” kryje się jedna
z możliwości detekcji sygnałów radiowych w odbiornikach z bezpośrednią przemianą. Inne nazwy to: synchrodyna lub odbiornik z zerową częstotliwością pośrednią (IF).
W odbiorniku homodynowym przychodzący z anteny sygnał radiowy (foniczny jednowstęgowy SSB lub telegraficzny CW) jest demodulowany w mieszaczu, do którego dochodzi też sygnał z generatora lokalnego. Generator lokalny pracuje w paśmie odbiorczym, a jego częstotliwość jest przesunięta o odstęp umożliwiający otrzymanie sygnału akustycznego.
W identyczny sposób następuje demodulacja sygnału w superheterodynie, lecz odbywa się to na stałej częstotliwości pośredniej, poprzedzonej stopniem wejściowym odbiornika z filtrami pasmowymi i mieszaczem, dzięki któremu następuje przemiana częstotliwości odbieranej na stałą częstotliwość pośrednią.
Źródła historyczne podają datę pierwszego stosowanie odbioru homodynowego około roku 1932, więc dawno, dawno temu,...
Opis, który chciałem przedstawić dotyczy układu wg. koncepcji VK2DOB, powielonego już przez wielu krótkofalowców, w tym Alexa OM3TY.
Układ transceivera telegraficznego „DOB-80” na pasmo 80m składa się z dwóch bloków - części nadawczej i części odbiorczej.
NADAJNIK DOB-80 TX
Na płytce części nadawczej umieszczony został generator pracujący na rezonatorze ceramicznym 3.58 w przedziale 3.500 – 3.580 MHz, stpień sterujący nadajnika, wzmacniacz mocy oraz układ przesuwnika fazy potrzebny do odbiornika (RF phase), układ automatyki przełączania N/O (BK), generator podsłuchu nadawania (sidetone), detektor PWR meter.
Generator został zbudowany na układzie 74HC04 Hex Inverter (sześć bardzo szybkich bramek - inwertery) – moduł U1a, pomiędzy wejście a wyjście inwertera został włączony rezonator ceramiczny 3.58, przestrajanie jest realizowane kondensatorem zmiennym włączonym pomiędzy wejściem bramki a masę. Bramka U1b pełni rolę separatora sygnału po generatorze do dalszych układów. Bramka U1c i U1d wraz z elementami P1, R2, C7, C8 pełni rolę formowania sygnału z generatora przesuniętego w fazie o 90 stopni do demodulatora RX90. Bramka U1e i U1f wraz z elementami R3 i R4 pełni rolę układu formowania sygnału z generatora bez przesunięcia fazowego RX0. Kolejne obwody zostały wykonane na układzie 74HC132 Quad 2-input NAND Schmitt trigger (cztery dwuwejściowe NAND bramki z przerzutnikiem Schmitta). Obwód kluczowania został wykonany na bramce U2a, sidetone na bramce U2c, układ BK na T2, U2d i T3, P4 – którym ustawiamy zwłokę N/O, z wyjścia U2d pobierany jest sygnał do blokowania odbiornika podczas nadawania (Mute RX), możemy też używać dodatkowego przełącznika N/O na obwodzie Foot Swich. Bramka U2b pełni rolę kluczowania sygnału z generatora (CW) i sterowania tranzystorem wzmacniacza mocy nadajnika. Wzmacniacz końcowy nadajnika wykonany jest na tranzystorze IRF510.
Prawa autorskie © SP-QRP Wszystkie prawa zastrzeżone.