Witaj w SP-QRP
Szukaj


Menu

 Główne
 Strona główna
 Szukaj
 Ankiety
 Wyślij artykuł
 Strony
 Dla początkujących
 Technika
 Ranking SP-QRP
 Minigiełda
 Zawody
 Recenzje sklepów
 Free QRP
 Forum
 Info
 Archiwum
 Tematy
 Statystyki
 Skrzynka kontaktowa
 Sponsorzy
 Użytkownicy SP-QRP.PL
 Cluster SP-QRP
 Zasoby
 Pliki
 Linki
 Galeria SP-QRP

Użytkownicy
Witaj, Anonimowy
Login
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: DL1ENZ
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2880

Na stronie:
Gości: 137
Użytkowników: 0
Razem: 137

Licznik
Otrzymaliśmy
24807915
odsłon strony od 08.06.2005

 
NE602 - fakty i mity.




Poniższy artykuł powstał po gorącej dyskusji w związku z opublikowaniem projektu SP9MRN - odbiornika z bezpośrednią przemianą:



Małe radio nasłuchowca - SP9MRN



Od Rysia SP6IFN:

Ponieważ uwagi są mile widziane – chciałbym wtrącić swoje trzy groszę:

Niezmiernie cieszy mnie każde nowe opracowanie i konstruktorowi niniejszego należą się gratulacje również z mojej strony, GRATULUJĘ! Uważam że nigdy nie będzie za wiele nowych, naszych własnych, rodzimych konstrukcji, wszak i „my Polacy, swoje konstrukcje mamy”, (prośba: nie porównywać do niczego).

W opracowaniu wyczytałem takie zdanie:
Cytat: „Wyjaśnienia wymaga rezystor 2k7 podłączony do nogi 7 układu NE602. Często stosowany, ale nie zawsze wyjaśniane jest jego znaczenie. Otóż w większości przypadków układ będzie bezproblemowo pracował bez tego rezystora , natomiast wspomaga on start generatora w pewnych (nigdzie nie określonych) warunkach. Przyjąłem to na wiarę – na pewno nie zaszkodzi.” – koniec cytatu.

Otóż to, wiara często bywa złudna!

Cytat 2: „Również modulator na US4 wymagał modyfikacji, bo jego tłumienie nośnej ledwo dochodziło do 20dB. Początkowo zastosowałem zrównoważenie takie, jakie jest w Antku, ale z kondensatorem zwierającym wejście 1, umieszczonym po rezystorze 47k na stykach rezystora regulowanego. Jednak po analizie układu modulatora oraz przekazanych uwagach kolegi sp2jqr wystarczyło usunąć zbędny rezystor 4k7 znajdujący się w dzielniku C57 i C58 i pinu 7 US4, aby układ pracował zadowalająco. Uwaga kolegi sp2jqr, że „nie należy mu w tym przeszkadzać” (chodzi o zrównoważenie fabryczne US) jest bardzo trafna.” – koniec cytatu.

Ten z kolei cytat pochodzi z mojego opracowania jakie zamieszczone było w Świecie Radio Nr.6/2006, a dotyczyło uruchomienia prototypowej wersji transceivera „Antoś”. Zdjęcie można znaleźć w tym samym numerze ŚR lub internecie. Rezystor o którym mowa NIESTETY SZKODZI, i to bardzo. Może nie słychać tego na ucho w odbiorniku jw., ale słychać będzie w odbiorniku korespondenta gdy układ taki zastosujemy w naszej części nadawczej. Potwierdziły to przeprowadzone przeze mnie pomiary przeprowadzane podczas uruchamiania „Antosia”, o wynikach których w cytacie 2.

Reasumując: układ modulatora (tu mieszacza odbiornika) z rezystorem w pin7 SA612 jest o ponad 23dB gorszy od układu bez rezystora wpływając niekorzystnie na pracę mieszacza fabrycznie zrównoważonego. Analizując budowę struktury wewnętrznej i miejsce umieszczenia tego rezystora można by powiedzieć „to niemożliwe”, a jednak. Również i ja mogę nie mieć racji, ale rację miały przyrządy którymi się wtedy posłużyłem, także i te nie moje, gdyż prace uruchomieniowe „Antosia” prowadzone były również przez sp2jqr.

Z apelem do kolegów „Więcej rodzimych konstrukcji”
Rysio!
sp6ifn









Prawa autorskie © SP-QRP Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2007-02-28 (12370 odsłon)

[ Wróć ]


SP-QRP.PL
SP-QRP.PL
Tworzenie strony: 0.04 sekund