Witaj w SP-QRP
Szukaj


Menu

 Główne
 Strona główna
 Szukaj
 Ankiety
 Wyślij artykuł
 Strony
 Dla początkujących
 Technika
 Ranking SP-QRP
 Minigiełda
 Zawody
 Recenzje sklepów
 Free QRP
 Forum
 Info
 Archiwum
 Tematy
 Statystyki
 Skrzynka kontaktowa
 Sponsorzy
 Użytkownicy SP-QRP.PL
 Cluster SP-QRP
 Zasoby
 Pliki
 Linki
 Galeria SP-QRP

Użytkownicy
Witaj, Anonimowy
Login
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: DL1ENZ
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2880

Na stronie:
Gości: 269
Użytkowników: 0
Razem: 269

Licznik
Otrzymaliśmy
24507356
odsłon strony od 08.06.2005

 
Tłumik na wejściu odbiornika.

Dokuczliwy, silny szum i zakłócenia na niskich pasmach KF jest powszechnie znany. Na popularnych 80-tce i 40-tce, S-metr, szczególnie nocą, wskazuje często szum na poziomie S6-8, a na dodatek mamy wiele sygnałów zakłócających. Stosując tłumik na wejściu odbiornika możemy rozszerzyć zakres dynamiki odbiornika i pozbyć się wielu zakłóceń intermodulacyjnych, które są identyfikowalne jako wyraźne sygnały ale także wchodzą w skład tła szumowego.


Weźmy za przykład niezły odbiornik KF o czułości granicznej 0.1uV (poziom szumu na wejściu) i zakresie dynamiki 80dB (zakres wolny od intermodulacji do 1mV). Ten odbiornik podłączony do pełnowymiarowej anteny, w paśmie np. 40m otrzyma na wejściu sygnały w zakresie napięć od np. 25uV(S8) ( poziom szumu z anteny) do nawet 100mV (silne stacje radiofoniczne). Widać z rysunku, jak niedopasowany jest zakres napięć wejściowych odbiornika do sygnałów z anteny. Wypadkowa dynamika zawęża się do zakresu od 25uV do 1mV, czyli do 32dB! Zastosowanie tłumika 36dB zmienia sytuację następująco: czułość graniczna odbiornika zmniejsza się do 6uV, co wypada 12dB poniżej poziomu szumu na paśmie, a górna wartość zakresu wolnego od intermodulacji zwiększa się do 60mV. Zakres dynamiki wzrósł więc do 67dB.

Można przyjąć, że tłumienie tłumika antenowego powinno być mniej więcej równe stosunkowi napięcia szumu z anteny do czułości odbiornika (S/N=10dB). Posługując się skalą S można przyjąć, wartość tłumienia A[dB]=(Ssz-2)*6, gdzie Ssz to szum na pasmie w skali S (zakładając czułość odbiornika 0.3uV).

W.Poljakov RA3AAE sugeruje metodę doświadczalnego doboru nastawy tłumika. Tłumienie zwiększamy stopniowo, do momentu kiedy przestaje spadać poziom szumu na wyjściu odbiornika. Oznacza to stłumienie szumu z anteny do poziomu szumu własnego odbiornika. Teraz zmniejszamy tłumienie o 10-12dB, aby szumy odbiornika wypadły 3-4 razy poniżej szumu anteny.


Dysponując regulowanym tłumikiem możemy ocenić, które sygnały są użytecznymi, a które produktami intermodulacji. Sygnał użyteczny na wyjściu odbiornika powinien zmniejszyć się 2x (6dB, 1S) kiedy tłumienie tłumika antenowego wzrośnie w takim samym stosunku. Produkt intermodulacji zmniejszy się 4x(12dB, 2S) lub 8x(18dB, 3S). Tu widać też zbawcze, praktyczne działanie tłumika: tracimy 1S siły sygnału ale o 2S lub 3S spada poziom zakłócenia.

Z rozważań o stosowaniu tłumika nie wynika w żadnym wypadku, że dobry odbiornik, to mało czuły odbiornik! Odbiornik musi mieć dużą czułość, bo stąd wynika też duży zakres dynamiki ale trzeba go „dopasować” do zakresu odbieranych sygnałów przez stosowanie tłumika. Dotyczy to przede wszystkim pasm 160-40m, gdzie poziom szumów i zakłóceń zdecydowanie przerasta czułość odbiorników.

Marcin Świetliński, SP5JNW.

Pobierz wersję PDF

Prawa autorskie © SP-QRP Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2006-04-13 (7872 odsłon)

[ Wróć ]


SP-QRP.PL
SP-QRP.PL
Tworzenie strony: 0.04 sekund